Вс, 19.08.2018, 21:04
Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | Мій профіль | Вихід
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід


Подагра

Подагра – це захворювання, що виникає внаслідок порушення білкового обміну в організмі. При подагрі підвищується вміст сечової кислоти в крові (гіперурикемія). Подагру іноді називають "хворобою королів", оскільки в минулому цією хворобою страждали в основному багаті люди, яким було доступно вживання великої кількості вина і м'яса. На першому етапі розвитку подагри відбувається накопичення сечокислих сполук в організмі. Надалі ці сполуки відкладаються в тканинах з подальшим розвитком нападів запалення. При прогресуванні хвороби утворюються подагричні гранульоми і подагричні «шишки» – тофуси, розташовані навколо суглобів.

Причини виникнення

Причини розвитку захворювання певну роль відіграє спадковість. До сприяючих чинників відносять надмірне харчування, ожиріння, вживання алкогольних напоїв (особливо виноградних вин і пива), одноманітну м'ясну дієту, малорухливий спосіб життя, надмірні навантаження суглобів. Іноді хвороба виникає на тлі недостатності функції нирок і хвороб крові.

Симптоми

Характерні симптоми подагри: сильне запалення суглоба (частіше великий палець ноги, коліно), почервоніння шкіри, місцеве підвищення температури в області ураженого суглоб, руйнування суглоба.
Гострий напад подагри звичайно починається в нічний час з поступового наростання болю в області суглобів на протязі декількох годин. Вранці біль дещо слабшає. Часто напади супроводжуються частішанням пульсу, ознобом, підвищенням температури тіла, рясним потовиділенням. У типових випадках повторний подагричний напад трапляється через кілька місяців після першого. Іноді захворювання не проявляється протягом десятиліть.
Хронічна подагра є наступним етапом розвитку хвороби, коли кристали уратів накопичуються в тканинах у вигляді гранул. Найбільше уражуються суглоби і нирки.
Скупчення в тканинах кристалів солей сечової кислоти називають подагричними вузлами (тофусами). Улюблені місця розташування тофусів – кисті рук, стопи ніг, вушні раковини, мову, мошонка.
Основні симптоми хронічної подагри: скутість рухів, хрускіт у суглобах, втрата функції суглоба, сильні тривалі болі в суглобах. Хронічна подагра супроводжується, як правило, цистит, сечокам'яною хворобою, гострою нирковою недостатністю.

Діагностика

Діагноз встановлює ревматолог при огляді і опитуванні хворого. Використовують також лабораторну діагностику: в біохімічному аналізі крові виявляють високий вміст сечової кислоти. Іноді виконують пункцію (прокол) суглоба з подальшим дослідженням синовіальної рідини. Інформативна рентгенологічна діагностика.

Види захворювання

Виділяють три типи захворювання: метаболічний, нирковий і змішаний. Для метаболічного типу характерно високий вміст сечової кислоти та її кристалів у сечі (уратурія), але функція нирок при цьому не порушена. Нирковий тип подагри характеризується порівняно низьким вмістом сечової кислоти в сечі, але страждає ниркова функція. При змішаному типі можлива знижена або нормальна уратурія і нормальний кліренс.

Дії пацієнта

Заборонено вживати в їжу багаті пуринами продукти: м'ясо і м'ясні субпродукти (нирки, серце, мозок, печінка), жирні сорти риби, солону і смажену рибу, м'ясні і рибні консерви, сало, гострі і солоні сири, супи на м'ясному, рибному, курячому, грибному бульйоні, бобові (горох, сочевиця, боби, соя, квасоля). Протипоказані спиртні напої (пиво, шипучі і десертні вина, коньячні напої). Рекомендується вживати велику кількість рідини (до 2-3 л в день). Під час нападу подагри слід забезпечити спокій для уражених суглобів, намагатися зменшити контакт хворого суглоба з одягом або взуттям. Показано пиття лужних маломінералізованих гідрокарбонатно-натрієвих вод (Єсентуки № 17, № 4, Боржомі, Трускавецька, Лужанська, Миргородська, Поляна Купіль, Квасова).

Лікування

Для зменшення гіперурикемії використовують засоби, які зменшують продукцію сечової кислоти (алопуринол), підвищують його виведення з сечею (пробенецин, бензобромарон), що сприяють розчиненню сечової кислоти в нирках (калію гідрокарбонат, натрію цитрат, кислота лимонна). При больовому синдромі применяютнестероидные протизапальні препарати, які надають знеболюючий ефект. До таких відноситься диклофенак та інші препарати. Іноді разом з НСПП застосовуються внутрішньосуглобові глюкокортикоїди.

Ускладнення

До ускладнень з боку суглобів відносять розвиток подагричного артриту, деформації суглоба.
Ускладнення з боку нирок: розвиток подагричної нирки, що веде до гострої або хронічної ниркової недостатності; сечокам'яна хвороба, гідронефроз, гострий і хронічний пієлонефрит. Ниркові зміни можуть провокувати артеріальну гіпертензію.

Профілактика

При наявності в сім'ї випадків подагри слід враховувати ризик захворювання і регулярно контролювати в крові рівень сечової кислоти. Також необхідно підтримувати нормальну вагу, оскільки подагра часто виникає в осіб з ожирінням. Правильне харчування і обмеження багатих пуринами продуктів грають важливу роль в профілактиці захворювання.