Вс, 19.08.2018, 21:04
Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | Мій профіль | Вихід
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід


Плантарний фасциїт (П’яточна шпора)

П'яткова шпора – це кісткове розростання клювовидного або шиповидного виступу в області бугра п'яткової кістки. Як правило, п'яткові шпори починають проявлятися при порушенні обмінних процесів, а також при плоскостопості, внаслідок надмірного напруги стопи. Примітно, що зовні шпора може ніяк себе не проявляти, в той час як при ходьбі можуть відчуватися сильні болі, особливо в першу половину дня, коли ноги починають відчувати навантаження.

Причини виникнення

У більшості випадків п'яткова шпора виникає у людей із плоскостопістю, оскільки при даній патології змінюється навантаження на кістки і сухожилля. Факторами, що сприяють виникненню п'яткової шпори, є зайва вага, надмірні фізичні навантаження, хвороби суглобів, захворювання хребта, порушення обміну речовин, порушення кровообігу і гострі травми п'яткової кістки.

Симптоми п'яткової шпори

Основним симптомом п'яткової шпори є різкий інтенсивний біль в області п'яти при навантаженнях на ноги. Відчуття такі, ніби настав на цвях. У першій половині дня біль сильна, до середини – біль трохи вщухає, але може посилюватися до вечора. При прогресуванні захворювання біль турбує постійно під час ходьби. З-за сильныхболевых відчуттів хворі змушені ходити на милицях, щоб зняти навантаження зі стопи.

Діагностика

Діагностика захворювання зводиться до збору анамнезу, огляду пацієнта. Рентгенологічне дослідження п'яти дозволяє візуалізувати п'яткову шпору. Лікарю необхідно виключити наявність інших захворювань, які можуть давати схожу симптоматику.

Дії пацієнта

Обов'язковою умовою лікування п'яткової шпори є обмеження руху або постільний режим (на розсуд лікаря). Хворому слід обзавестися спеціальним ортопедичним взуттям та устілками, що дозволяють зняти навантаження з хворобливою п'яти.

Лікування п'яткової шпори

Головною умовою лікування п'яткової шпори є максимальне розвантаження стопи. Для цих цілей застосовуються спеціальні ортопедичні устілки з викладками зовнішнього і внутрішнього подовжнього зводів. Також такі устілки мають м'яку прокладку під п'яти.
Консервативне лікування п'яткової шпори включає в себе носіння ортопедичного взуття і спеціальних устілок, подпяточников з поглибленнями і отворами, що дозволяє максимально зняти навантаження з хворобливою п'яти. Носіння такого взуття зменшує вираженість больових відчуттів і дискомфорт при ходьбі. Медикаментозна терапія може включати в себе застосування нестероїдних протизапальних і знеболюючих препаратів у вигляді ін'єкцій. Також застосовуються теплі ванночки для ніг, грязелікування, лазерна терапія, парафінотерапія і ультразвукова терапія. Якщо проведене лікування не приносить бажаного результату, то застосовується рентгенотерапія або ударно-хвильова терапія.
При неефективності консервативних методів лікування вдаються до проведення лікувальних блокад. Для цих цілей застосовуються препарати з вираженою місцевою протизапальною дією, що швидко приводить до стихання запалення і зменшенню болю.
У важких випадках при п'яткової шпори вдаються до оперативного втручання. Однак хірургічне лікування не усуває причину захворювання, тому цей варіант лікування застосовується в останню чергу.

Ускладнення

Майже у 25% випадків хвороба призводить до зниження рухливості людини. При складному перебігу захворювання або неадекватному лікуванні можливий рецидив больового синдрому при п'яткової шпори. У рідкісних випадках п'яткова шпора може стати причиною утворення невроми – доброякісної пухлини з нервових волокон або клітин.

Профілактика п'яткової шпори

Профілактика зводиться до боротьби із зайвою вагою, дотримання активного способу життя та уникнення надмірної напруги стоп. Своєчасне лікування захворювань суглобів і хребта знизить ймовірність розвитку п'яткової шпори.