Вс, 19.08.2018, 21:04
Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | Мій профіль | Вихід
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід


Артроз суглобів

Артроз – це дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобів, що розвивається внаслідок ураження хрящової тканини і суглобів. Артрозом хворіють 10-15% всіх жителів планети. З віком захворюваність значно зростає, досягаючи 30-35% жителів похилого віку.
 
Причини виникнення

Артроз розвивається під дією як механічних, так і біологічних чинників, що порушують процеси утворення хряща суглобів і субарахноїдальною кістки. Значну роль у розвитку артрозу відіграє спадковість. Якщо у батьків є це захворювання, то з великою часткою ймовірності воно буде і у дітей, особливо при наявності негативних факторів, таких як зайва вага, порушення обміну речовин і нерівномірні навантаження на суглоби.
 
 
Симптоми артрозу

Спочатку внаслідок зменшення обсягу суглобової рідини, відбуваються порушення функцій суглоба. При русі хворий починає відчувати біль в ураженому суглобі. Зазвичай такі больові відчуття виникають після інтенсивної фізичної роботи і проходять після відпочинку. У подальшому починають турбувати болі по ночах. Відбувається запалення м'яких тканин, що оточують суглоб, в результаті чого в суглобі може скупчитися рідина (випіт).
Через руйнування хрящової прошарку відбувається тертя кісток, що призводить до характерного хрускоту. Також при артрозі можлива деформація суглоба, внаслідок чого відбувається зміна його зовнішнього вигляду.

Діагностика

Провідним методом діагностики артрозу є рентгенографія. Специфічними рентгенологічними ознаками захворювання є звуження суглобової щілини, поява остеофітів і сплощення суглобових поверхонь. Також можливе проведення комп'ютерної та магніторезонансної томографії.
Лабораторний аналіз крові показує збільшення швидкості осідання еритроцитів. Виявити захворювання на ранніх стадіях можливе з допомогою аналізу синовіальної рідини. Також можливе проведення гістологічного аналізу біоптату.

Види захворювання

Артроз буває первинним і вторинним. Первинний артроз розвивається в силу закономірно розвиваються змін, наступаючих з віком. При цьому залежно від спадкової схильності захворювання може розвиватися раніше або пізніше. Вторинний артроз розвивається внаслідок травм, і може виникати в будь-якому віці. Також в залежності від ураженого суглоба розрізняють артроз кульшового суглоба, колінного, ліктьового, плечового і інших суглобів, спондилоартроз (артроз хребта).
 
 
Дії пацієнта

При виникненні характерних симптомів необхідно утриматися від фізичних навантажень і звернутися за консультацією до лікаря. На ранній стадії прогресування артрозу можна зупинити або істотно сповільнити.

Лікування артрозу

На початковій стадії лікування артрозу полягає в прийомі хондропротекторів (терафлекс) і вітамінно-мінеральних комплексів. Пацієнту важливо регулярно виконувати лікувальну фізкультуру, а також стежити за своїм харчуванням.
Лікування артрозу 2-3 стадії полягає в знятті больового синдрому, усунення запального процесу та уповільнення дегенеративних процесів у хрящовій тканині. Для зняття болю і запалення застосовуються нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) та анальгетики. У деяких випадках показане внутрішньовенне введення кортикостероїдів. Для активізації відновлювальних процесів у хрящовій тканині призначаються хондропротектори і судинорозширювальні препарати. Також показана ЛФК і фізіотерапія.
На четвертій стадії захворювання суглоб вже практично зруйнований. В даному випадку проводиться хірургічна операція зі встановлення ендопротеза. Такий протез дозволяє пацієнтові відновити активне життя і позбутися від больових відчуттів.
 
 
Ускладнення

Найсерйознішим ускладненням артрозу є повне руйнування хряща, в результаті чого може повністю втратити рухливість суглоба. Єдиним виходом у цьому випадку буде протезування. Артроз одного суглоба може порушувати біомеханіку хребта і інших суглобів, що призводить до гриж міжхребцевих дисків і артрозу інших суглобів.

Профілактика артрозу

Профілактика артрозу зводиться до виключення травм і надмірних навантажень на суглоби. У даному випадку важливе значення має контроль ваги. Зайва вага – це постійна навантаження на суглоби. Для запобігання розвитку артрозу корисними будуть ритмічні рухи, наприклад, спортивна ходьба або лижний спорт. Своєчасне лікування ендокринних захворювань і правильне харчування мінімізують ймовірність розвитку артрозу.